Pomniki, kapliczki, krzyże

powrót
Pomnik żołnierzy Armii Krajowej poleglych w walkach 1939-1956
W listopadzie 1993 r., w Jabłonnie, wg projektu inż. Wiesława Ratajskiego, odsłonięto Pomnik poświęcony Żołnierzom Armii Krajowej, którzy prowadzili ofiarną walkę o Wolną Polskę, dając w ofierze Ukochanej Ojczyźnie dar najcenniejszy, swe młode życie.
Air Jordan 1 GS
Na kamiennym, z ostrymi krawędziami, głazie, widnieje nasze Godło Państwowe i granitowa tablica z ,,Kotwicą'' - znakiem Polski Walczącej. Na tablicy napis: ŻOŁNIERZOM ARMII KRAJOWEJ POLEGŁYM W LATACH 1939 – 1956 ZA WOLNĄ POLSKĘ  RODACY
W czytanym podczas odsłonięcia i poświęcenia pomnika Akcie Erekcyjnym wymieniono nazwiska 24 żołnierzy AK z Obwodu Sokołów Podlaski ze szczególnym uwzględnieniem Ośrodka 3-go obejmującego gminy w Jabłonnie Lackiej i Sabniach, którzy polegli w latach 1939-1956. Z opisywanych postaci w niniejszych wspomnieniach wymieniono nazwiska: Jana Tomasiuka, Wacława Zawadzkiego -,,Boa'', Józefa Ratyńskiego -,,Cygana'', ppor. Stefana Soszyńskiego -,,Mata'', Zygmunta Bujalskiego -,,Kozioła'', Kazimierza Wyrozębskiego -,,Sokolika'', por Józefa Małczuka -,,Brzaska''.
Niestety, nie wszyscy polegli na naszym terenie za Wspólną Sprawę lub stąd pochodzący, znaleźli miejsce w tym ważnym dokumencie. Zabrakło miejsca m.in. dla tak tragicznych postaci, jak np. mjr Franciszek Świtalski -,,Socha'', por. Józef Lewicki -,,Grażyna'', czy Jerzy Felicjan Abramczuk -,,Bombardier'', ,,Branibór'', Edward Mazurczak ,,Dziadek'', Tadeusz Koliński - NSZ, Franciszek Maciaszek - ,,Myk'', ,,Dym''.Tym niemniej pomnik ten może być trwałym symbolem pamięci o bohaterach narodowych lat wojny, okupacji i zniewolenia, przypominać ofiary i przelaną krew za Ojczyznę, za Wolną Polskę, co w dzisiejszej rzeczywistości ma szczególne znaczenie.